Hakkında
Haberler
Görüşler
Dökümanlar
Ana Sayfa


HABERLER

İzin vermediler

Roche’un tek üretici olduğu için pahalı sattığı Neorocormon’u 4 yıl önce üretmek için başvuran Fako’nun sahibi Kaya Turgut, ‘Çokuluslu şirketlerin baskısı var. O nedenle Sağlık Bakanlığı, izin vermedi’ dedi.

SSK, Roche’dan pahalı ilaç almasına gerekçe olarak tek üretici olmasını göstermişti. Star, Nerocormon’un üretmek isteyen firmaların olduğunu ve bununla ilgili olarak, 1999’da Sağlık Bakanlığı’na ruhsat başvurusunun bile yapıldığını yazdı. Dönemin Sağlık Bakanı ise Osman Durmuş’tu. Osman Durmuş, ilaç üretimi ile ilgili başvurunun olmadığını söylemişti.

Büyük baskı var...

İlacı üretmek isteyen Fako İlaçları Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Turgut ise, ilaç üretmek için neden ruhsat alamadıklarına dair ilginç açıklamalar yaptı. Turgut, jenerik ilaçların Türkiye’de üretilmemesi için çokuluslu şirketlerin Sağlık Bakanlığı üzerinde baskısı olduğunu ve bu nedenle ‘üretim izni verilmediğini’ söyledi. Turgut, ‘15 Kasım 1999’da eritropoetini ithal etmek için başvurduk. ODTܒde 500 bin dolarlık yatırımla tesis kuruldu. Raporları Sağlık Bakanlığı’na gönderdik. Ama o tarihten sonra bir yanıt vermediler’ dedi.

Turgut, eritropoetinin ithal izninin alınmasının ardından interferonun da üretilmesini düşündüklerini belirterek, ‘Sağlık Bakanlığı, jenerik ilaçların üretimi için hiçbir kural koymamış. Bu nedenle, kimse ne yapacağını bilmiyor’ dedi. Kaya Turgut, ‘Ben, en son başvurumu, 17 Ekim 2003’te yaptım. Buna da hálá yanıt alamadım. Aynı teklif şu anda da geçerli ama sonuç alamıyorum. Artık bıktım’ diye konuştu.

Sağlık eski bakanı Durmuş, 'başvuru olmadı' demişti

Sağlık eski Bakanı Osman Durmuş’un döneminde, yerli firmaların, Neorocormon ilacının etken maddesini ithal edip, ilaç üretmek için kendi döneminde başvurduğunu ortaya çıkarmıştı. Ardından Durmuş da bir basın toplantısı düzenleyip, ‘Bu ürünü üretmek için bizim dönemimizde müracaat eden firma yoktur’ diyerek, star’a dava açtığını söylemişti. Durmuş, Fako’nun başvurusunun ise yeterli olmadığını söylemişti. Durmuş, ‘Güney Amerika’dan bir ürünü ithal etmek isteyen firmanın müracaatı vardı. Ancak biyoyararlılık ve biyoeşdeğerlik çalışmaları yoktu. Bu ilaç NeoRocormon ile kıyaslanamazdı’ demişti. Durmuş’a bir yanıt da Tıp Kurumu Derneği Genel Sekreteri Dr. Ali Rıza Üçer’den geldi. Üçer, ‘Biz yıllardır bu tip ilaçların üretimi için başvuran yerli firmalar olduğunu biliyoruz ama Bakanlık, bu isimleri bir türlü açıklamıyor’ dedi.

Jenerik ilaçlara izin verilsin

İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası (İESİS) da, Roche’la başlayan tartışmalara, ilk kez dün bir açıklama ile katıldı. İEİS Başkanı Bülent Eczacıbaşı imzasıyla gönderilen açıklamada, ‘soğukkanlı bir değerlendirmenin koşullarının’ beklendiği vurgulandı. ‘Bu olayların arkasında, sektörde rekabet eksikliği olmasının yattığını’ söyleyen İESİS Başkanı Bülent Eczacıbaşı, ‘Bu olayın ortaya çıkmasına neden olan ortam, ‘rekabet eksikliği ortamı’dır. Tam rekabetin sağlandığı hiçbir sektörde, kamu vicdanında kuşku izleri bırakacak uygulamaların ortaya çıkması mümkün değildir’ dedi.

ROCHE’un, İEİS üyesi olmadığı için son olayla ilgili değerlendirmenin yapılmasının sağlıklı olmayacağını belirten Eczacıbaşı, şu anki sıkıntıların çözülmesi için ise jenerik ilaçlarının üretiminin önünün açılması gerektiğini vurguladı. İESİS Başkanı Bülent Eczacıbaşı, ‘İlaç sektöründe tam rekabet koşulları, kısa vadede ilaç ve tedavi alternatiflerini çoğaltacak biçimde yeni ilaçların ruhsat alım işlemlerinin hızlandırılmasıyla ve orta vadede ise ulusal ilaç sanayinin önündeki tüm engellerin kaldırılarak, jenerik ilaçların üretiminin önünün açılmasıyla sağlanabilecektir’ dedi.

Türk ilaç sanayinin dünya standartlarında üretim yaptığını ve yeni ilaçları piyasaya çıkaracak kapasiteye sahip olduğunu söyleyen Eczacıbaşı, başka bir tehlikeye daha dikkat çekti. Bu tehlikenin veri imtiyazı olduğunu belirten Eczacıbaşı, ‘Halkın ve kamu maliyesi üzerine yeni yükler binmesine neden olacak veri imtiyazının akılcı bir yaklaşımla çözülmesi gerekir’ dedi