Hakkında
Haberler
Görüşler
Dökümanlar
Ana Sayfa


HABERLER

ssk devri fiyaskosu

Tıp Kurumu Genel Sekreteri Üçer, SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı'na devrinden sonraki süreçte artan ilaç harcamalarının SSK tarafından karşılanamaz hale geldiğini ve kurumun bitirildiğini söyledi. Üçer, ''İlaç harcamalarında 600 trilyon kâr edeceklerini söylemişlerdi. Ama şimdi sağlık harcamaları 3 katrilyon artmış durumda'' dedi.

8.Sayfa'da

Kurum, 3 katrilyon artan sağlık harcamalarını karşılayamayacak duruma geldi

Hastane devri SSK'yi bitirdi

ZEYNEP ŞAHİN

ANKARA - Tıp Kurumu Genel Sekreteri Dr. Ali Rıza Üçer , SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı'na devrinden sonraki süreçte artan ilaç harcamalarının SSK tarafından karşılanamaz hale geldiğini ve kurumun bittiğini söylerken ''SSK'nin sağlık harcamaları 3 katrilyon artmış durumda. Oysa 600 trilyon kâr yapacaklarını iddia etmişlerdi'' dedi. Ankara Eczacılar Odası Başkanı Ecz. Hilmi Şener de hastanelerin Sağlık Bakanlığı'na devriyle başlayan sürecin SSK'ye ek yük getirmediğini söylemenin mümkün olmadığını vurguladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu 'nun SSK'nin ilaç harcamalarının yüzde 30 arttığını itiraf etmesi, SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı'na devri sürecindeki eleştirileri yeniden gündeme getirdi. Olacakların en başından belli olduğunu ve ne yazık ki haklı çıktıklarını ifade eden Tıp Kurumu Genel Sekreteri Üçer, ''Bundan bir yıl önce yapılan toplantıda ilaç harcamalarında 600 trilyon kâr edeceklerini söylemişlerdi. Ama bunun ne kadar saçma olduğu görüldü. Şimdi SSK'nin sağlık harcamaları 3 katrilyon artmış durumda'' diye konuştu. Üçer, ''Bakan Başesgioğlu yüzde 30 diyor, ancak rakam daha büyük. Aslında yüzde 30 sadece imalatçı, ithalatçı ve perakende fiyat'' derken zararın bunların dışındaki etkenler de hesaplandığında ne kadar büyük olduğunun ortaya çıkacağını belirtti.

'Ulus ötesi oyun oynanıyor'

''Türkiye muazzam bir kayıp yaşadı'' diyen Üçer, Türkiye'nin 2004 yılında 6.3 milyar dolar olan harcamasının bu yıl sonu itibarıyla 10 milyar dolar seviyesine çıkmasının beklendiğini kaydetti. Üçer şöyle konuştu:

''Bu yük doğrudan bir deliktir. 72 milyon olarak hepimize çıkarılmış bir faturadır. Söz konusu yük kısa zaman içinde karşılanamaz boyuta taşınacaktır. Yıl sonunda tablo daha net görülecek. Sadece SSK değil, tüm sosyal güvenlik kurumlarının ilaç harcamaları artıyor. Sektör tümüyle dışa bağımlı durumda. Tamamen ulus ötesi bir oyun oynanıyor, destekçileri de ulus ötesi ilaç şirketleri.'' SSK'nin ilaç harcamalarındaki ağır yükü kaldıramamasının sonuçlarından birinin ''çok ciddi boyutta bütçe açığı'' bir diğerinin ise ''ilaç dış ticaret açığının artması'' olacağına dikkat çeken Üçer, devam eden süreçte yurttaşlara ek katkı payları getirileceğini dile getirdi. Bir süre sonra ise eczanelere geri ödemelerde sorun çıkacağını ifade eden Üçer, tüm yaşanacakların yurttaşların aşama aşama sağlık haklarını kaybetmesi anlamına geleceğinin altını çizdi.

'Eczacılar mağdur olabilir'

Ankara Eczacılar Odası Başkanı Hilmi Şener de ''Umuyorum burada en çok mağdur olan eczacılar olmaz'' dedi. Şener, SSK'deki ilaç geri ödemelerinin 60 güne çıktığını belirterek ''Bu ödemeler ileride 6-7 aya kadar çıkarsa, eczacılar açısından sıkıntı olur. Devlet zararını eczacıların üzerine yıkmış olur'' diye konuştu.