Hakkında
Haberler
Görüşler
Dökümanlar
Ana Sayfa


HABERLER

GRİBE HİNT İLACI

Star Gazetesi, Ekonomi Sayfası 17 Ekim 2005 Kuş Gribi'nin görünen tek ilacı olan Tamiflu'ya Hindistan'tan rakip çıktı. İlacın patent hakkını paylaşmayan Roche'ye inat Hintli bir şirket daha ucuza ilacın aynısını yapacak.

ANKARA (STAR)-Kuş gribinin dünyada yayılmasıyla birlikte gözler, hastalığı yok edecek ilaca çevrildi.
Şu ana kadar kuş gribinin ilacı bulunmuş değil. Roche firmasının ürettiği tek bir ilaç var antiviral Tamiflu. Fakat Roche firması ilacı sınırlı sayıda üretirken, patent hakkını da kimseye vermiyor. Buna rağmen Hindistan'daki Bombay Cipla firması doğu ülkelerinde kuş gribi salgınlarının yaşanmasını önlemek için Tamiflu'nun jenerik versiyonunu Oseltamivir Fosfat adıyla üreteceğini açıkladı. Tamiflu patent yasalarıyla korunuyor ve bu nedenle kopyalanarak üretilmesi yasak. Bombay Cipla Başkanı Yusuf K. Hamied, patent sahibi ilaç devi İsviçreli Roche ile Hindistan mahkemelerinde savaşmak zorunda  kalacaklarını belirtti.

Tıp Kurumu Genel Sekreteri Dr. Ali Rıza Ücer, konuyla ilgili olarak, "Hintliler bu ilacı üretecek. Üretimden sonra Batı'nın patent kuralları mı, insan hakları mı daha önemli göreceğiz" dedi. Üçer, "Tıpkı yoksul ülkelerin maliyetlerini karşılamalarının olanaksız olduğu AIDS ilaçlarının kopyalanması sorununa benzer bir sorunla karşı karşıyayız. Yoksul ülkeler Kuş gribiyle karşı karşıya kalırsa milyonlarca insanı kaybetmemek için ne yapacak "diye sordu. Dünya Sağlık Örgütü salgının insandan insana geçmesine neden olacak şekilde değişime uğrayabileceğini ve 100 miyon kişinin ölebileceğini duyurmuştu.
Bu arada kuş gribi için ABD de tedbir aldı. ABD Senatosu kuş gribini önlemek ve tedavi etmek için 3.9 milyar dolarlık ek bütçeyi onayladı. Paranın çoğuyla Roche'nin ilacı Tamiflu alınacak.