Hakkında
Haberler
Görüşler
Dökümanlar
Ana Sayfa


HABERLER

ATO ve Tıp Kurumu'nun raporu:

İlaçta dışa bağımlıyız

ATO ve Tıp Kurumu tarafından hazırlanan raporda, Türkiye ilaç pazarının, dünyada en hızlı büyüyen ikinci ilaç pazarı olduğu belirtildi. Raporda, Türkiye'nin ilaçta dışa bağımlı hale geldiği vurgulanırken ilaç ithalatının bu rakamlarla petrol ithalatının yarısına ulaştığı kaydedildi. Rapora göre Türkiye ilaç pazarının yüzde 60'ını yabancı firmalar kontrol ediyor.

Cumhuriyet 22.05.2005

Türkiye ilaç pazarının yüzde 60'ını yabancı firmalar kontrol ediyorİlaçta dışa bağımlıyız

ANKARA (Cumhuriyet Bürosu) - Ankara Ticaret Odası (ATO) ve Tıp Kurumu'nun birlikte hazırladığı ''İlaçtaki Ur: Dışa Bağımlılık'' raporu, 2003 yılında Türkiye'nin ilaç harcaması üretici fiyatlarıyla 4.3 milyar dolar, tüketici fiyatlarıyla 6 milyar dolar olarak gerçekleştiği bildirildi. Raporda, Türkiye'nin ilaçta dışa bağımlı hale geldiği vurgulanırken ilaç ithalatının bu rakamlarla petrol ithalatının yarısına ulaştığı kaydedildi. Rapora göre, Türkiye ilaç pazarının yüzde 60'ını yabancı firmalar kontrol ediyor.

Tüketim yüzde 40 arttı

ATO ve Tıp Kurumu tarafından hazırlanan raporda Türkiye ilaç pazarının, dünyada en hızlı büyüyen ikinci ilaç pazarı olduğu belirtildi. Yalnızca 2003 yılında üretici fiyatlarıyla ilaç tüketiminin yüzde 40 oranında artış gösterdiği, geçen yıl ağırlığı ilaç olan eczacılık ürünleri ithalatının ise 2.5 milyar dolar olarak gerçekleştiği kaydedilen rapora göre, Türkiye'de toplam sağlık harcamalarının yarıya yakınını ilaç oluşturuyor. Raporda, Tıp Kurumu Başkanı Mehmet Altınok 'un ilaç ticaretine ilişkin şu görüşleri yer aldı: ''2004 yılında ilaç ve diğer eczacılık ürünleri ithalatımız 2.5 milyar dolara ulaşırken ilaçta ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 10'un altına düşerek bu alandaki ticaret açığımız 2 milyar dolara çıktı. AB ise ilaç ticaretinde yılda 40 milyar Avro fazla veriyor. Uluslararası ilaç şirketleri Türkiye'deki ilaç pazarının yüzde 60'ından fazlasını elinde tutuyor. Tekelleşme ise pazarın rekabetçi yapısını bozuyor. ''

Raporda, tüm dünyada ve Türkiye'de modern biyoteknolojiye dayanan ve kısaca ''biyotek'' olarak adlandırılan ilaç pazarının da gittikçe büyüdüğüne işaret edildi. Rapora göre, ABD, AB ve Japonya arasında ''kıran kırana'' bir biyotek ilaç rekabeti yaşanıyor. Birçok ülkenin biyotek ilaçlarını ürettiği belirtilen raporda, Türkiye'nin ise aralarında insülin, hepatit B aşısının da bulunduğu, pahalı biyotek ilaçları ithal ettiği anımsatıldı.

ATO Başkanı Sinan Aygün ise Türkiye'nin ilaç konusunda kuşatıldığını belirterek, ''Türkiye, ilaçta hapı yutuyor'' dedi. Ulusal ilaç politikası geliştirilmesi gerektiğini vurgulayan Aygün, şunları kaydetti: ''Olacaklar çok açık. Devlet eczanelerin parasını ödemeyerek eczanelerin kapısına kilit vuracak. Bu sistem, ve dışa bağımlılıkla yarın hipermarketlerin bir köşesinde ilaç reyonları kurulacak. Bakkallar gibi eczaneler de yok olacak.''