Hakkında
Haberler
Görüşler
Dökümanlar
Ana Sayfa


HABERLER

Reklam gibi genelge

SSK'nın hastanelere gönderdiği genelgede, Ankara Onkoloji Merkezi'nin ismini de vererek, "hastaları bu merkeze gönderin" talimatı vermesi tepki gördü.

Sosyal Sigortalar Kurumu'nun hastanelere gönderdiği bir genelge krize neden oldu. Genelgede, özel bir görüntüleme merkezinin reklamı yapılarak, doktorlara 'hastaları bu merkeze gönderin' talimatı verildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Sosyal Sigortalar Kurumu Sağlık İşleri Genel Müdürlüğü'nce hastanelere 'kurum dışı sağlık tesislerine hasta sevki' konusunda gönderilen genelge herkesi şaşırttı.

59005 sayılı genelgede, SSK'lı kanser hastalarının kemoterapi, radyoterapi gibi tedavi ve tetkikleri için Ankara Onkoloji Merkezi ve Sağlık Hizmetleri Limited Şirketi'ne gönderilmesi istendi. Onko şirketinin logo ve reklamının da ek olarak yeraldığı, Sağlık İşleri Genel Müdürü Prof. Dr. Demir Özbaşar'ın imzasını taşıyan genelgede, "Yapılan sözleşme gereği Onko Limited Şirketi, üniversitelerin 1/4 oranında ücret almaktadır.

Bu duruma rağmen hastaların üniversite hastanelerine sevk edildiği görülmektedir. Özel kuruluşlardan hizmet alınması uygulaması tüm Türkiye'deki hastanelerde uygulanmasına karşın Ankara'da genelgeye uyulmayarak SSK'nın her yıl trilyon lira düzeyinde zarara uğratıldığı iddia edilmektedir. Sağlık tesisimizde tetkik ve tedavisi yapılamadığı için kurum dışına gönderilen sigortalı hastaların bundan sonra sevk işlemlerinde bu durumun gözönünde bulundurulması gerekmektedir. Kurumun zarara uğramasını engellemek ve tıbbi gerekler ile yol masrafları gözönüde bulundurularak hastaların genelge kapsamında ilgili yere gönderilmesini ünitelerimize bir kez daha hatırlatıyoruz" ifadelerine yer verildi.

Genelgenin ekindeyse Onko şirketinin reklamının, logolu tanıtımının yeraldığı iki farklı yazı yer aldı. SSK hastaneleri genelge gereği sevkettikleri hastalara, Onko şirketinin broşürünü de vermeye başladı.

SSK yönetiminin bu tavrı, hem hastanaleri hem de firmaları ayağa kaldırdı. Bazı firmalar, SSK'nın Onko'ya geçtiği kıyakla ilgili olarak hükümetin büyük ortağı DSP'ye bir rapor hazırlayıp sundu.

Genelgeye sert eleştiri

Tıp Kurumu Genel Sekreteri Dr. Ali Rıza Üçer, genelgeyi eleştirerek, SSK'nın sadece fiyat karşılaştırması yaparak teknik donanıma bakmadığını iddia etti. Üçer, "Hastanın belirtilen şirketler ile üniversite hastanelerine gönderilmesi arasında, tüm modern donanımlara sahip olan son model bir araba ile 40 yaşına gelmiş, zar-zor yürütülen bir araba arasındaki fark kadar fark var. Hacettepe ve Ankara Tıp Fakültesi gibi hastanelerdeki trilyonluk cihazlar ile Onko'daki tek cihazı karşılaştırmak nasıl mümkündür? Neden SSK, Onko merkezi ile yaptığı anlaşmayı bu merkezlerle yapmamaktadır?" dedi.