Hakkında
Haberler
Görüşler
Dökümanlar
Ana Sayfa


HABERLER

ilaç çilesine son mu?

SSK'da ilaç çilesine son

SSK'da ilaç çilesine son
Serbest eczanelerden ilaç alımının başlamasıyla birlikte, SSK eczanelerinin önündeki uzun kuyrukların da azalması bekleniyor. FOTOĞRAF: TUNCAY DAĞLI/DHA
Perşembeden itibaren 35 milyon SSK'lı ve SSK emeklisi, özürlüler için yazılanlarla, raporla verilmesi gereken ve katkı payı ödenmeyenlerin dışındaki ilaçları eczanelerden alabilecek

(467 kişi okudu)

DİLEK GÜNGÖR (Arşivi)

ANKARA - Yaklaşık 35 milyon SSK'lı ve SSK emeklisi perşembe gününden itibaren Maliye Bakanlığı'nın ilaç sektörünün temsilcileri ve eczanelerle yaptığı anlaşma sayesinde serbest eczanelerden ilaçlarını temin edebilecek. Ancak, raporla yazılacak ilaçlar, katkı payından muaf ilaçlar, özürlü ilaçlarıyla, işyeri hekimlerinin yazdığı ilaçlar serbest eczanelerden alınamayacak. Hastalar bu tür ilaçları yine SSK eczanelerinden almak zorunda.
Çalışma Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve ilaç sektörü temsilcileri arasında 14 Aralık tarihinde protokol imzalanmıştı. Söz konusu protokolle ilaç sektörü ve eczaneler kamuya satılan ilaçlara uygulanacak iskonto oranları belirlenirken, indirimlerin ardından SSK'lıların serbest eczanelerden yararlanacağı da belirtilmişti.

Süre verilmişti
İlaç sektörüne protokolün yürürlüğe girmesi için 40 günlük hazırlık süreci verilmişti. Protokole göre, tüm jenerik ilaçlarda eczaneler yüzde 3.5, ithalat ve imalatcılar yüzde 11 olmak üzere toplam yüzde 14.5 oranında kamuya indirim yapacaktı. Orijinal ilaçlarda ise altı yaşından küçük ilaçlar için ithalat ve imalatçılar yüzde 4 ve eczacılar yüzde 3.5 olmak üzere toplam yüzde 7.5'lik indirim yapacaktı. Altı yaşından büyük olan ilaçlarda ise jenerik ilaçlardaki oranlar uygulanacaktı.
Ayrıca, değeri 3 YTL'den düşük ilaçlarda imalatçı ve ithalatçı indirimi yüzde 4 olarak belirlenirken eczane indirimi de yine yüzde 3.5 olmuştu. Böylelikle, bütün kamu kurumlarında eşdeğer ilaç uygulamasına geçilecekti.
Kamu sektörünün ilaç alımlarında yüzde 7.5-14.5 arasında iskonto sağlayarak, sosyal güvenlik harcamalarında yılda 1 milyar YTL (1 katrilyon liralık) tasarruf öngören protokolün uygulaması ise bu perşembe başlayacak.

Sistemde gecikme yok
SSK'lıların serbest eczaneden ilaç alımına yönelik olarak hazırlanan protokolde 1 Ocak'tan itibaren iskontoların ilaç firmalarınca uygulanması gerekiyordu. Ancak, bazı ilaç firmaları hazırlıklarını tamamlayamadığı için sorun çıkmıştı. Türkiye Eczacılar Birliği Genel Sekreteri Tekin Çağlar, birkaç ilaç firması dışında, her firmanın protokoldeki iskontolara uyduğunu belirtirken, "Protokol gereği, SSK'lılar serbest eczanelerden ilaç alabilecek.
Sistemde bir aksama olmayacak. SSK'lı vatandaşlar 10 Şubat'tan itibaren sözleşme yapan bir serbest eczaneye giderek ilaçlarını temin edebilecek" dedi.

SSK'dan alınacak ilaçlar
Perşembe gününden itibaren SSK'lı işçilerle SSK emeklileri, sözleşmeli serbest eczaneye giderek, ilaçlarını alabilecek. Ancak, SSK'lı ve SSK emeklileri, raporla yazılacak olan ilaçları, katkı payından muaf ilaçlar (AIDS, kanser, hipertansiyon, diyabet, tüberkiloz, astım, glokonda kullanılan ilaçlar), özürlü ilaçları ve işyeri hekimlerinin yazdığı ilaçları yine SSK eczanelerinden almaya devam edecek. Bunun dışındakiler ve ayakta tedavi için yazılan reçetelerdeki ilaçlar serbest eczaneden temin edilebilecek.

Tıp Kurumu: İlaç harcaması artar
Tıp Kurumu Başkanı Mehmet Altınok, SSK'lı hastaların serbest eczanelerden ilaç almaya başlamasıyla SSK'nın 1.5 milyar dolar olan yıllık ilaç harcamasının en az iki katına çıkacağını, bu yükün ise sosyal güvenlik primleri yükseltilerek, vatandaşın sırtına yükleneceğini ileri sürdü.
Mehmet Altınok konuya ilişkin şunları söyledi: "Katkı payları, cepten ödemeler, sağlık ve sosyal güvenlik primleri artacak. İlaç, tıbbi teknoloji ve tıbbi malzeme harcamalarımız bir yandan artan tüketimle diğer taraftan dışa bağımlılığımızın daha da derinleşmesiyle baş döndürücü biçimde yükselecek."