Hakkında
Haberler
Görüşler
Dökümanlar
Ana Sayfa


HABERLER

ilaç sektörü uluslararası firmaların kıskacına girdi

Yeni Şafak Gazetesi Haberi

Genel Kurumu Tıp Sekreteri Ali Rıza Üçer ilaç ruhsat yönetmeliğinin ilaç sektörünü uluslararası firmaların eline bırakacağını ve sektörün harcamalarını milyonlarca dolar arttıracağını ileri sürdü.

ÖZGÜR AKBAŞ / ANKARA

ABD ve AB'nin baskılarıyla hazırlandığı iddia edilen ve Başbakanlık tarafından önceki gün yayınlanan ilaç ruhsat yönetmeliğine Tıp Kurumu'ndan tepki geldi. Yönetmeliğin, ilaç sektörünü uluslararası firmaların eline bırakacağını söyleyen Tıp Kurumu Genel Sekreteri Ali Rıza Üçer, ilaç sektörü harcamalarını da milyonlarca dolar artıracağı iddia etti.

İlaç Ruhsat Yönetmeliği'ne göre, 1 Ocak 2005'ten itibaren geçerli olmak üzere, Avrupa Birliği'nde ruhsat alan orijinal ilaçlar 6 yıl süreyle korunacak. Bu ilaçların eşdeğeri ise üretilemeyecek. Tıp Kurumu Genel Sekreteri Ali Rıza Üçer 1 Ocak 2005'ten itibaren geçerli olması planlanan yönetmelikle, 20 yıllık patent koruması olan ilaçların eşdeğerlerinin 6 yıl daha üretilemeyeceğini açıkladı. Üçer, bu durumun Türkiye'nin ilaç harcamalarını 3-4 yıl içerisinde en az 1 milyar dolar artacağının altını çizdi.

Ulusal ilaç sanayiine darbe vurur

20 yıllık patent korumasına eklenen 6 yıllık veri imtiyazının ulusal ilaç sanayiine büyük darbe vuracağını söyleyen Üçer, "AB Gümrük Birliği sürecinde üretimimiz geriliyor tüketimimiz ve dışa bağımlılığımız artıyor'' dedi. Üçer, uluslararası ilaç firmalarının 1 Ocak tarihini daha da gerilere çekmek için hükümete baskı yaptığını ileri sürdü. Uygulamayla patent koruması biten ancak, eşdeğeri üretilemeyen ilaç sayısının her yıl artacağına işaret eden Üçer, yurtdışında üretilen jenerik ilaçların da Türkiye'de satılamayacağını vurguladı. Üçer, "İlaç harcamaları 3-4 yıl içinde en az 1 milyar dolar artacak. Kamusal zarar ortaya çıkacak. Her geçen yıl bu zararı daha da büyüyecek. Patent koruması biten ilaç sayısı gittikçe artacak ancak, bunların eşdeğeri üretilemeyecek'' diye konuştu.

Uzmanlar, Türkiye dünyanın en hızlı büyüyen ilaç pazarlarından biri olduğunu belirterek, 2002 yılında ilaç harcamalarının üretici fiyatlarıyla 3 milyar doları aştığını ve bu rakamın 2003'te 4.2 milyar dolara yükseldiğini 2004'de ise depo ve ezcane kârlarının eklenmesiyle ilaç harcamalarının 6 milyar dolara ulaştığını belirttiler.

Türk ilaç pazarının yüzde 60'ının uluslararası şirketlerin elinde olduğunu belirten uzmanlar, bu oranın giderek arttığını, uluslararası şirketlerin yerli firmaları yok ettiğine vurgu yaptılar.

Veri imtiyazı nedir?

Veri imtiyazı orijinal ilaçların bir ülke veya bölgede ruhsatlanmasından itibaren eşdeğer jeneriklerinin ruhsatlanmasını engelleyerek, orijinal ürünün pazarda belirli bir süre (6-10 yıl) tekel konumunda kalmasını sağlayan, patentten ayrı bir koruma modelidir.

Veri koruma ise, yeni bir kimyasal madde içeren bir ilaç veya zirai kimyasal ürünün pazarlanabilmesi için ülke otoritesine sunulması zorunlu olan, oluşturulması yoğun bir çaba gerektiren açıklanmamış testlerin veya diğer verilerin haksız ticari kullanıma karşı korunması; kamu yararına olmadıkça veya bu verilerin haksız ticari kullanımına karşı önlem alınmadıkça, bu bilgilerin açıklanmaması yükümlülüğüdür.