Hakkında
Haberler
Görüşler
Dökümanlar
Ana Sayfa


HABERLER

Anksiyete

Cumhuriyet 28.12.2004

Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. Psikiyatri Kliniği ve Anksiyete Bozuklukları Araştırma ve Eğitim Derneği'nin katkılarıyla mart ayı içinde Dördüncü Anksiyete Kongresi düzenleniyor. Kongrenin onursal başkanlığını Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ ile Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Mahmut Koç paylaşıyor. Kongre Başkanlığını ise hastanenin 2. Psikiyatri Klinik Şefi Doç. Dr. Nesrin Dilbaz üstleniyor.

Anksiyete nedir? Tıp Kurumu Başkanı Dr. Mehmet Altınok bu sorunun yanıtını şöyle veriyor: "Bir iç çatışmanın ürünü olan anksiyete yani bunaltı, aslında her insanın zaman zaman yaşadığı bir duygudur. Anksiyete bozukluklarında bu bunaltı bazen paniğe varacak derecede şiddetlenebiliyor. Anksiyete belirtileri korkuya benziyor, ancak bu korkuda yaşamı ya da güveni tehdit eden gerçek bir tehlike var. Anksiyete bozukluklarında bunaltıya neden olan etmen net olarak tanımlanamıyor. Kaynağı belirsiz, kişinin kabul edemediği dürtüleri bilince çıkmaya başladığında anksiyete ortaya çıkıyor."

Önemli bir konu... Peki kongre nerede yapılıyor?

Tunus'un Hammamet kentinde.

Kongre başkanı Doç. Dr. Nesrin Dilbaz, Tunus'u seçmelerinin gerekçesini şöyle açıklıyor: "Sizleri ülke sınırları dışında ağırlamak istedik. Tunus'ta Kuzey Afrika'nın birçoğumuz için yeni olan özel mekânları ile tanışırken, diğer yandan olgu sunumları ile interaktif bir format düşündüğümüz anksiyete bozuklukları kongresinde, ülkemizin en değerli hocalarını ve meslek yaşamında ilk merdivenleri çıkan meslektaşlarımızı ağırlamaktan büyük mutluluk duyacağız."

Kongrenin dili Türkçe. Tüm konuşmacılar Türkiye'den. Hiçbir yabancı bilim adamı katılmıyor. Ama kongre Tunus'un turistik bir beldesinde bol yıldızlı bir otelde düzenleniyor.

Kongrenin açılış kokteylinden, Tunus'taki turistik gezilere kadar bir dizi programın masrafını altı ilaç firması karşılıyor. Amaç anksiyete üzerine konuşmak mı yoksa ilaç firmalarının parasıyla Kuzey Afrika'nın özel mekânlarını tanımak mı?

Tıp Kurumu Genel Sekreteri Dr. Ali Rıza Üçer , Türkiye'de düzenlenebilecek ulusal bir kongrenin yurtdışında yapılmasına ve kongrenin bazı harcamalarının ilaç firmaları tarafından karşılanmasına tepki gösteriyor.

Hekimlerle ilaç firmaları arasındaki bu tür bir ilişkinin Türk Tabipleri Birliği'nin giderek daha çok çiğnenen "Hekim ve İlaç Tanıtım İlkeleri"ne aykırı olduğunu bildiriyor.

Acaba Tunus gezisinin onursal başkanı Sağlık Bakanı Recep Akdağ bu konuda ne diyor?