Hakkında
Haberler
Görüşler
Dökümanlar
Ana Sayfa


HABERLER

Halkın Sırtına AB yükü

Cumhuriyet 11.01.2005

Veri imtiyazı nedeniyle Türk ilaç sektörü kıskaca alınacak, dışa bağımlılık artarak harcamalar katlanacak

Başbakanlık'ta yayımlanmayı bekleyen İlaç Ruhsat Yönetmeliği'ne göre, 1 Ocak 2005'ten itibaren geçerli olmak üzere, Avrupa Birliği'nde ruhsat alan orijinal ilaçlar 6 yıl süreyle korunacak. Bu ilaçların eşdeğerleri üretilemeyecek. Tıp Kurumu Genel Sekreteri Ali Rıza Üçer, bu durumun kamu ilaç harcamalarını mil-yonlarca dolar arttıracağını söyledi.

ANKARA - AKP hükümetinin, AB ve ABD'nin baskılarıyla hazırladığı İlaç Ruhsat Yönetmeliği, Türkiye'nin ilaç harcamalarını milyonlarca dolar arttıracak. Tıp Kurumu Genel Sekreteri Ali Rıza Üçer , 1 Ocak 2005'ten itibaren geçerli olması planlanan yönetmelikle 20 yıllık patent koruması olan ilaçların jeneriklerinin (eşdeğerlerinin) 6 yıl daha üretilemeyeceğini söyledi. Üçer, Türkiye'nin ilaç harcamalarının da 3-4 yıl içerisinde en az 1 milyar dolar artacağını vurguladı.

Başbakanlık'ta yayımlanmayı bekleyen İlaç Ruhsat Yönetmeliği'ne göre, 1 Ocak 2005'ten itibaren geçerli olmak üzere, Avrupa Birliği'nde ruhsat alan orijinal ilaçlar 6 yıl süreyle korunacak. Bu ilaçların jenerikleri üretilemeyecek. Tıp Kurumu Genel Sekreteri Ali Rıza Üçer, ulusal çıkarlar açısından yaşamsal önem taşıyan ve Türkiye ilaç sektörünün geleceğini ''ipotek altına sokan'' düzenlemenin konunun tüm taraflarıyla kamuoyunda tartışılmadan bir oldubittiye bağlandığını söyledi. 20 yıllık patent korumasına eklenen 6 yıllık veri imtiyazının, ulusal ilaç sanayisine büyük darbe vuracağını söyleyen Üçer, ''AB Gümrük Birliği sürecinde üretimimiz geriliyor, tüketimimiz ve dışa bağımlılığımız artıyor'' dedi. Üçer, uluslararası ilaç firmalarının 1 Ocak tarihini daha da gerilere çekmek için hükümete baskı yaptığını ileri sürdü. Uygulamayla patent koruması biten ancak, eşdeğeri üretilemeyen ilaç sayısının her yıl artacağını anlatan Üçer, yurtdışında üretilen jenerik ilaçların da Türkiye'de satılamayacağını söyledi. Üçer, ``İlaç harcamaları 3-4 yıl içinde en az 1 milyar dolar artacak. Kamusal zarar ortaya çıkacak. Her geçen yıl bu zararı daha şiddetli hissedeceğiz. Patent koruması biten ilaç sayısı gittikçe artacak ancak, bunların eşdeğeri üretilemeyecek'' diye konuştu.

`Kazığı da zılgıtı da biz yiyoruz'

Türkiye'nin dünyanın en hızlı büyüyen ilaç pazarlarından biri olduğuna dikkat çeken Üçer, ilaç harcamalarının 2002 yılında üretici fiyatlarıyla 3 milyar doları bulduğunu, bu rakamın 2003'te 4.2 milyar dolara yükseldiğini söyledi. Üçer, depo ve ezcane karlarının eklenmesiyle ilaç harcamalarının 6 milyar dolara ulaştığına işaret etti. `Bu rakam Türkiye'nin toplam sağlık harcamasının yarısıdır'' diyen Üçer, yine 2003 yılında Türkiye'nin ilaç ticaretinde 2 milyar dolar açık verdiğini söyledi. Bu rakamların veri imtiyazı ile daha da kötüleşeceğini vurgulayan Üçer, `Türkiye'ye nota veren AB ülkeleri aynı yıl 40 milyar Euro ilaç ticaret fazlası verdiler. Ticaretten kazığı yiyen biziz, zılgıtı yiyen de biziz'' dedi.Türk ilaç pazarının yüzde 60'ının ulus ötesi şirketlerin egemenliği altında olduğuna dikkat çeken Üçer, bu oranın giderek arttığını, ulus ötesi şirketlerin yerli firmaları ``yutarak'' pazarı ele geçirdiklerini söyledi.

Veri imtiyazı nedir?

Veri imtiyazı orijinal ilaçların bir ülke veya bölgede ruhsatlanmasından itibaren eşdeğer jeneriklerinin ruhsatlanmasını engelleyerek, original ürünün pazarda belirli bir süre (6-10 yıl) tekel konumunda kalmasını sağlayan, patentten ayrı bir koruma modelidir. Veri koruma ise, yeni bir kimyasal madde içeren bir ilaç veya zirai kimyasal ürünün pazarlanabilmesi için ülke otoritesine sunulması zorunlu olan, oluşturulması yoğun bir çaba gerektiren açıklanmamış testlerin veya diğer verilerin haksız ticari kullanıma karşı korunması; kamu yararına olmadıkça veya bu verilerin haksız ticari kullanımına karşı önlem alınmadıkça, bu bilgilerin açıklanmaması yükümlülüğüdür.