Hakkında
Haberler
Görüşler
Dökümanlar
Ana Sayfa


HABERLER

İlaç skandalına Meclis el atmalı

Devlete ilaç satan birçok firmanın incelenmesini isteyen Prof. Tulunay, 'Aslında bu olaylar sistemi düzeltmek adına bir fırsat' dedi

Türkiye Klinik Farmakoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Cankat Tulunay, SSK veya diğer kamu kurumlarına farklı fiyatla ilaç veren birçok firma bulunduğunu savunarak, konuyla ilgili TBMM Tahkikat Komisyonu kurulmasını istedi. Tulunay, bu olayın yalnızca Roche firmasıyla ilgili olmadığını, diğer firmaların da incelenmesi gerektiğini söyleyerek, 'Bunu yapan yalnızca Roche değil, birçok firma yapıyor. Türkiye'deki çarpık fiyatlandırma, çarpık ihale politikası ve bütün kesimlerin etikten yoksun oluşu buna sebep oluyor' diye konuştu. Sağlık Bakanlığı'nın fiyatlandırma şeklinde de bir karışıklık olduğunu savunan Tulunay, İhale Kanunu'nda değişiklik yapılması gerektiğini ileri sürdü.

ZARAR 10 TRİLYON

Diğer firmaların ilaç ihalelerinin de incelenmesini isteyen Tulunay, adını vermek istemediği bir başka ilaç firmasının da SSK Eskişehir Bölge Hastanesi'ne bir antibiyotik ilacını yüzde 18 yüksek fiyatla verdiğinin belirlendiğini savundu. 'Polisiye tedbirlerle bunun önüne geçilemez' diyen Prof. Dr. Tulunay, konunun bilimsel temellere dayandırılarak masaya yatırılması ve farma-ekonomik bilgilere göre ilaç alınması gerektiğini kaydetti. Konunun açığa çıkmasının Türkiye açısından iyi bir fırsat olduğunu söyleyen Tulunay, iddiaların yalnızca Başbakanlık Teftiş Kurulu'nca incelenmesinin yetmeyeceğini konuyla ilgili TBMM Tahkikat Komisyonu kurulmasını gerektiğini ifade etti. Tıp Kurumu Genel Sekreteri Ali Rıza Üçer de, SSK'da Roche firmasının NeoRocormon ilacından kaynaklanan kamusal zararın yaklaşık 10 trilyon lira olduğunu savundu.




Banka hortumu kadar önemli

AK Parti Diyarbakır Milletvekili İrfan Rıza Yazıcıoğlu, kamuya yüksek fiyatla ilaç satılmasının, en az bankaların hortumlanması kadar önemli bir konu olduğunu belirtti. Yazıcıoğlu, Roche ilaç firmasının NeoRecormon adlı ilacı fahiş fiyatla satmasının 'günyüzüne çıkmış sadece bir örnek olduğunu' bildirdi. Yazıcıoğlu, şunları kaydetti: 'İlaç alım makamındaki bürokratların mutlaka görev öncesi ve sonrası malvarlığı beyanlarının alınması ve bunların denetlenmesi önemlidir. Soygun hiçbir zaman tek taraflı değildir. Bunun, ilaç firması kadar bürokrat ayağı da önemlidir.'




Novartis: Adımızın geçmesi üzücü

Novartis İlaç Genel Müdürü Dr. Altan Demirdere, Novartis'in, Sağlık Bakanlığı'nın verdiği imalatçı satış fiyatları üstüne çıkarak satış yapması ve devleti zarara uğratmasının söz konusu olmadığını bildirdi. SSK'ya yüksek fiyatla ilaç satışıyla ilgili yazılı açıklama yapan Demirdere, SSK ihalelerine katılan onlarca yerli ve yabancı ilaç firması varken yayın organlarında sadece üç ilaç firması ile birlikte Novartis'in de adının anılıyor olmasının üzücü ve düşündürücü olduğunu belirtti. Demirdere, Novartis'in veremeyeceği hiçbir hesabı olmadığını da belirtti.