Hakkında
Haberler
Görüşler
Dökümanlar
Ana Sayfa


HABERLER

Aski den acil açıklama

ASKİ'den acil açıklama

8 kurumun raporuna göre Kızılırmak içilebilir

ANKARA
şebeke suyu kalitesi konusunda defalarca kurumumuz tarafından yapılan açıklamalar göz ardı edilerek politik mülahazalarla yapılan yönlendirici suçlamalar gerçeği yansıtmamaktadır. Bu konuda çeşitli kurum, kuruluş ve üniversitelerin verdiği temiz raporlarına rağmen hala aynı önyargılı cümlelerin tekrarlanması esef vericidir.

Hatırlanacağı üzere arsenik tartışmalarının planlı olarak başlatıldığı bir dönemde içme suyumuzda tehlikeli oranlarda arsenik olduğunu ve bunun Ankaralıları uzun vadede kanser yapacağını iddia eden kişi Ali Rıza Üçer'di. Buna karşı kurumumuz başta Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi olmak üzere çeşitli kurumlara analizler yaptırarak suyumuzda herhangi bir arsenik tehlikesinin olmadığını ispat etmişti. Sınır değeri 10 mikrogram olan, Ankara şebeke suyunda ise hiçbir zaman 4 mikrogramı geçmeyen arseniğin bu düşük oranlarda dahi kansere yol açacağını çeşitli gazetelerde ve televizyon kanallarında sürekli dile getiren Ali Rıza Üçer, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Melih Gökçek'in İzmir'in sularında 45 mikrogramın üzerinde arsenik bulunduğunu belgelemesi üzerine telefonla katıldığı bir televizyon programında (FOX TV, Kadir Çelik, Objektif Programı) "Benim söylediklerim tamamen bir varsayımdı, gerçekte öyle bir şey yok, litrede 50 mikrograma kadar arsenik bir şey yapmaz" sözleriyle adeta insanlarla dalga geçmiş ve açıklamalarının da tamamen siyasi olduğu ortaya çıkmıştır. Ne gariptir ki, bütün bu yapılan analizlere ve Dünya Sağlık Örgütü raporlarına rağmen ikna olmayan bir takım çevrelerin Ankara suyuyla ilgili suçlamaları ve ağır ithamları, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Melih Gökçek'in, İzmir'deki arseniğin sınır değerin çok üzerinde olduğunu ve bu durumun çok ciddi bir sağlık risk taşıdığını ifade etmesi üzerine, bir anda bıçak gibi kesilmiştir. Ne yazık ki seçime az bir zaman kala aynı kişiler tarafından bu maksatlı tartışmalar tekrar alevlendirilmeye çalıştırılmaktadır.

2008 yılı Haziran ayında içme suyumuzla ilgili iftiralara ve haksız ithamlara son vermek için noter huzurunda 8 farklı kurum, kuruluş ve üniversite şebeke suyumuzdan numuneler almış ve kendi laboratuarlarında incelemişlerdir. Bu incelemelerin sonucunda ASKİ, DSİ (Devlet Su İşleri), Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Çevre Bakanlığı, TÜBİTAK, İstanbul Üniversitesi ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Laboratuarları bilimsel tahlilleriyle Ankara'nın musluklarından akan suyun içmeye ve kullanmaya uygun olduğu bir kez daha onaylanmıştır. Bu raporlar kurumumuzun
www.aski.gov.tr adlı resmi internet sitesinde yer almaktadır. Asılsız ve mesnetsiz tüm iddialara rağmen yukarıdaki kurumlardan alınan raporlar göstermiştir ki Ankara suyu sağlıklıdır, güvenle içilebilir ve kullanılabilir. Vatandaşlarımızdan birtakım siyasi emeller gözetilerek hiçbir bilgi ve belgeye dayanmayan bu tür açıklamalara itibar etmemelerini dileriz.