Hakkında
Haberler
Görüşler
Dökümanlar
Ana Sayfa


HABERLER

koalisyon kuvvetlerinin ilaçlarına boykot

Yabancı İlaç Şirketlerinin Ürünlerine Hekimlerden Boykot
Tıp Kurumu Derneği'nden yapılan açıklama ile Türkiye’de faaliyet gösteren başta Amerikan ve İngiliz İlaç şirketleri olmak üzere koalisyon kuvvetlerinin ilaçlarının hekimlerce yazılmaması istendi.


Tıp Kurumundan yapılan çağrı hekimlerin mail gruplarına Dr. Mehmet Altınok (Tıp Kurumu Başkanı) Dr. Cihat Oğan (Tıp Kurumu II. Başkanı), Dr. Ali Rıza Üçer (Tıp Kurumu Genel Sekreteri) imzalarıyla iletildi. Çağrıda dünyaca ünlü firmaların isimleri ve ürettiği ilaçlar yer alırken, boykota ilaçların muadilleri olduğu takdirde katılım istendi.
Yazıda; “Tüm hekimleri, dünyadaki mutlak egemenliğini pekiştirmek için hiçbir meşru dayanağı olmaksızın pervasızca Irak’a saldıran Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere başta olmak üzere sorumlu olan ülkelerin zorbalığını protesto için bu ülkelerin ilaç şirketlerinin ürünlerini boykot etmeye çağırıyoruz. Amerikan ve İngiliz kökenli ilaç şirketlerinin ürünlerini reçete etmekle Irak’ta milyonlarca masum insanın başına yağdırılan bombaların finansmanına katkı sağlamış oluyoruz. Bu çabamız masum Irak halkıyla dayanışmamızın küçük ama somut bir adımıdır. Artık kontrolden çıkan bir canavarın dünyayı kaosa sürüklemesinin önüne geçebilmek umuduyla yaptığımız çağrı ülkemizdeki ve diğer ülkelerdeki tüm meslektaşlarımızadır.” denilerek aşağıda listelenen firmaların ilaçlarını “muadilleri olduğu takdirde” reçetelere yazılmaması ve eczanelerden alınmaması istendi.

Boykot çağrısı yapılan firmalar:

Abbott - ABD

Aventis - ABD/Fransa

Bristol Myers&Squibb - ABD

Lilly - ABD

Janssen-Cilag (Johnson&Johnson) - ABD

Merck Sharp&Dohme - ABD

Pfizer - ABD

Pharmacia - ABD

Schering Plough - ABD

Wyeth - ABD

Procter&Gamble - ABD

Baxter - ABD

AstraZeneca - İsviçre/İngiltere

GlaxoSmithKline - İngiltere

Almirall-Prodesfarma - İspanya

Chiesi Farmaceutici - İtalya

A. Menarini - İtalya

Sigma-Tau - İtalya

H.Lundbeck A/S - Danimarka

Novo Nordisk - Danimarka

Akzo Nobel-Pharma - Hollanda