Hakkında
Haberler
Görüşler
Dökümanlar
Ana Sayfa


HABERLER

SSK müdürü kayıp

Pahalı ilaç alınan ihaleyi yapan SSK İstanbul Satın Alma'nın müdürü bir haftadır raporlu. İdari ve adli soruşturmalar sürüyor. Hiç açıklama yok

 

ANKARA - Roche'a ait 'Neorecorman' ilacını Beşer Ecza'dan, piyasa fiyatının üç katı fazlaya alan SSK'd, genel müdürlük ve ihalenin yapıldığı İstanbul Satın Alma Müdürlüğü sessizliğini koruyor. 22 Aralık 2003'te yapılan ihaleyle ilgili, Çalışma Bakanlığı ve savcılık ayrı ayrı soruşturma yürütüyor.
Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu'nun 'İnceletiyoruz' açıklamasından sonra bir gelişme olmadı. Yetkililer, araştırmanın detaylı olması nedeniyle uzun sürebileceğini söyledi. Roche'un eski yöneticileri Veysel Mungan ve Gökhan Akdoğan da, Şişli Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunmuştu.
Bu arada, ihaleyi yapan SSK İstanbul Satın Alma Müdürü Azmi Arslan kayıplara karıştı. Arslan, olayın ortaya çıktığı tarihten itibaren kuruma gelmedi. 2 Ağustos'tan beri raporlu gözüken Arslan'ın yerine Şaban Atlas vekâlet ediyor. İstanbul Satın Alma Müdürlüğü'nün idari olarak bağlı olduğu SSK Sigorta İşleri Genel Müdürlüğü ise, Arslan'la ilgili bilgi vermekten kaçınıyor.
SSK'nın 22 Aralık 2003'teki ihalesinin şartnamesinde, Roche firmasına ait Neorecorman tarif edilerek, ihaleye başka firmanın katılması engellenmişti. SSK Sağlık İşleri Genel Müdür Yardımcısı Orhan Özyurt, "İhale ilaçları, kullanıcı doktorlarca belirleniyor. Neorecorman adlı ilacın yerini tutacak ilaç olarak 'Eprex' söyleniyor. Ama örneğin ağrı kesici kullanacaksınız, biri Asprin diğeri Novalgin gibi bir şey bu" dedi. Özyurt, "Eprex etkisiz mi" sorusuna ise, "Eprex onun yerine geçer diyorsunuz, ama Neorecorman daha fazla kullanılan, daha fazla tercih edilen ilaç" yanıtını verdi.
Tıp Kurumu Genel Sekreteri Dr. Ali Rıza Üçer, Türk ilaç pazarındaki çokuluslu ilaç tekellerinin payının arttığına dikkat çekti. Türkiye ilaç sektöründe ihracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 10'un altına düştüğünü, ilaç ticaret açığının yıllık 1.5 milyar doların üstüne çıktığını belirten Üçer, patent koruması biten biyoteknolojik ilaçların Türkiye'de üretilebileceğini söyledi. Dr. Üçer, "Bunu başarmalıyız. O zaman devlet olarak ilaç sektöründe büyük bir tasarruf sağlayacağız" diye konuştu.