Hakkında
Haberler
Görüşler
Dökümanlar
Ana Sayfa


HABERLER

Vaziyet, Deniz Som, 9 Şubat 2005

SSK'liler eczanelerden ilaç alacak ve...

Tıp Kurumu Başkanı Dr. Mehmet Altınok ve Genel Sekreteri Dr. Ali Rıza Üçer

"10 şubatta yürürlüğe gireceği söylenen 'Kamu İlaç Alımı Protokolü' ile ilaç alımlarında SSK'nin ihale yöntemiyle sağladığı muazzam avantaj terk edilerek perakende ilaç fiyatları üzerinden sağlanan cüzi ıskonto ile serbest eczanelerden ilaç alımı uygulamasına geçilecek. Bu uygulama ile SSK'nin 1.5 milyar dolar olan yıllık ilaç harcaması en iyimser tahminle iki katına çıkacak. Sonrasında ne mi olacak?

Artan ilaç ve sağlık harcamalarının yükü yurttaşların üzerine binecek. Katkı payları artacak, cepten ödemeler artacak, sağlık ve sosyal güvenlik primleri yükselecek. İlaç, tıbbi teknoloji ve tıbbi malzeme harcamalarımız bir yandan artan tüketimle bir yandan dışa bağımlılığımızın daha da derinleşmesiyle baş döndürücü biçimde artacak. Sağlık ve sosyal güvenlik temel bir hak olmaktan çıkacak, parayı verenin satın alabileceği metaya dönüştürülecek. Türkiye kaybedecek, ulus ötesi şirketler kazanacak, küresel oyunun kaçınılmaz sonucu bu.

Ülkemizde ruhsatlandırılmadığı ya da bulunmadığı için reçete edildiğinde temin edilemeyen ilaçlar iki şekilde sağlanabiliyor. Ya Türk Eczacılar Birliği'ne reçetenizle başvuruyorsunuz ve ilacı getirtiyorsunuz ya da SSK kapsamındaysanız SSK doğrudan bu ilaçları kendisi ithal ediyor. SSK, toplu alım gücüyle büyük avantaj sağlarken, Türk Eczacılar Birliği her reçete için ayrı ilaç getirdiğinden pazarlık gücünü kullanamıyor. Bir örnek vermek gerekirse, Walter firmasının 'Alimta 500 mg 1 ampul'ünü SSK 1.919 euroya ithal ediyor; Türk Eczacılar Birliği ise 2.466 euroya. Ancak bunu bile görmüyorlar; vicdanlar sağır olmuş." desenize!"