Hakkında
Haberler
Görüşler
Dökümanlar
Ana Sayfa


HABERLER

SSK İhalesindeki İkinci Firma

Bir tarafta Enerji Bakanlığı'nda soruşturma, öte tarafta SSK'nin ilaç alımında gözaltılar. SSK'ye fahiş fiyatla ilaç satıldığı iddiası aslında yeni değil. Tıp Kurumu Başkanı Dr. Mehmet Altınok ve Tıp Kurumu Genel Sekreteri Ali Rıza Üçer bu konuyu geçen yıl gündeme getirmişti. Altınok ve Üçer şimdi bir anımsatma yapıyor:

"Sosyal Sigortalar Kurumu'na piyasa fiyatlarının üzerinde fahiş fiyatlarla ilaç sattığı ileri sürülen Roche İlaç Firması'nın yöneticileri gözaltına alındı.

Oysa, SSK'nin ihalesinde tek sorun Roche değildi.

İhalenin diğer kalemlerinde de Roche benzeri sorunlar vardı. O dönemde bu konuyu ısrarla gündeme getirdik. SSK Eritropoietin ihalesinde tek başına Roche gözetilmemiş, rakip firma olan Gürel de kendi ürün kategorilerinde Roche gibi gözetilmiştir.

Yani iki firma arasında rekabet sağlanmadan adeta ihalede kardeş payı yapılmıştır. İhale iki ayrı kulvarda yürümüş, herkes kendi kulvarında rakipsiz koşmuştur. Rekabet koşulu sağlanmadığından da bu firmalar fiyat kırımı yapmamıştır. Santa Farma Firması'nı temsilen Gürel İlaç bu ihalede 35 bin kutudan fazla Eprex satmıştır.

Yani ihaleden Roche'ye 23 trilyon liralık kısmı düşmüşse 15 trilyon liralık kısmı da Gürel firmasına gitmiştir.

Roche firması ile ilgili ihale süreçlerinde ne kadar eksiklikler, usulsüzlükler var ise Eprex alımında da aynı tür bir kamusal zarar söz konusudur."