Hakkında
Haberler
Görüşler
Dökümanlar
Ana Sayfa


HABERLER

Eşdeğer İlaç Listesi Neden Daraltıldı?

SSK'lilerin eczanelerden ilaç alımı uygulaması hesapları altüst etti

İlaçta zarar 'serbest' kaldı SSK Başkanı Sait Ersoy'un, 4.5 katrilyon zarar beklendiğini açıklamasının ardından, Tıp Kurumu Genel Sekreteri Dr. Üçer, 370 ilaç ve 80 dolayında kan ürününün, Eşdeğer İlaç Listesi'nden çıkarılmasıyla Maliye Bakanlığı'nın yılda 700 trilyon lira zarar edeceğini belirtti.

SSK'lilerin serbest eczanelerden ilaç alımı uygulamasının ardından yetkililerden zarar tahmini açıklamaları sürüyor.

SSK Başkanı Sait Ersoy 'un, İlaç Alım Protokolü yürürlüğe girdikten 1 ay sonra, 4.5 katrilyon zarar beklendiğini açıklamasının ardından, Tıp Kurumu Genel Sekreteri Dr. Ali Rıza Üçer de, 370 ilaç ve 80 dolayında kan ürününün, Eşdeğer İlaç Listesi'nden çıkarılmasıyla Maliye Bakanlığı'nın yılda 700 trilyon lira zarar edeceğini belirtti. Eşdeğer ilaç uygulaması, geçen yıl sonunda imzalanan ve SSK'lilerin serbest eczanelerden ilaç alımını öngören ''Kamu İlaç Alım Protokolü'' maddelerinden biriydi. Bu uygulamaya göre, devlet, ilaç alımında etken maddesi aynı olan ilaçlarda en ucuz ilacın yüzde 30'undan fazla fiyatı olan ilacı almayacak, böylece ilaç firmalarına indirim yaptırarak kâr edecekti. Yani 100 YTL'lik bir ilaçla aynı etken maddeyi içeren ilaçlar arasından en fazla 130 YTL'lik olanı alacaktı. Ancak, Resmi Gazete'de yayımlanan Eşdeğer İlaç Listesi'nde, çoğu uluslararası ilaç şirketlerinin ilacı olan, 370 ilaç ve 80 dolayında kan ürünü yer almadı.

 

Dr. Üçer Kamu İlaç Alım Protokolü'nün, imzalanmasının ardından gazetecilerin sorularına yanıt veren Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu 'nun, protokolün en avantajlı yanlarından birinin eşdeğer ilaç uygulamasına geçilmesi olduğunu söylediğini anımsatarak şöyle konuştu: ''9 Şubat tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Eşdeğer İlaç Listesi'nde ciro bazında Türk ilaç pazarının çoğunlunu oluşturan ve çoğu uluslararası ilaç şirketlerinin ilacı olan, yaklaşık 90 gruptaki 370 ilaç ve 80 dolayında kan ürünü Eşdeğer İlaç Listesi dışında bırakıldı. SSK ise 23 Şubat 2005'te yayımladığı tebliğle 80 dolayındaki pahalı kan ürününü son anda Eşdeğer İlaç Listesine aldı. Bu ilaçlar Türkiye'nin ülke çapında ilaç harcamasının yarısını oluşturuyor. Devlet bu ilaçları indirimsiz almaya devam edecek. Bu ilaçların liste dışı bırakılmasının ya da içine alınmasınınsa hiçbir bilimsel dayanağı yok'' dedi. Üçer, Tıp Kurumu'nun yaptığı hesaplamaya göre, ''bu nedenle ortaya çıkacak olan yıllık zararın 700 trilyon lira dolayında olduğunu'' belirtti.