Hakkında
Haberler
Görüşler
Dökümanlar
Ana Sayfa


HABERLER

Geçici mutluluk

Başbakan Erdoğan, dün Ekonomik ve Sosyal Konsey toplantısını açarken sosyal güvenlik sisteminde şu karanlık tabloyu çizdi:

- Sistemin giderek büyüyen açıkları önlem alınmadığı takdirde gelecek on yıllarımızı ipotek altına alacak boyuttadır...

Peki hükümet neden hem şikâyet ediyor hem bu masrafları kısacak yerde artırıyor?

Biliyorsunuz, SSK geçen yıl pazarlıkla ilaç alım modelinden vazgeçti. Ayrıca üyelerini devlet hastaneleri ve özel hastanelere yönlendirdi. Bugün bir işçi veya emeklisi lüks özel hastanelerde bile muayene olabiliyor, tahlil ve tetkikler yaptırabiliyor... SSK üyelerinin bu imkânlara kavuşması güzel. Ama nereye kadar?

Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu, geçen ay yaptığı açıklamada SSK'nın 2005 yılı sağlık harcamalarının 10 katrilyon lirayı bulacağını açıkladı. SSK'nın 2004 yılı toplam sağlık harcaması 6.4 katrilyon liraydı. SSK sağlık harcamalarında, bir yılda, 3.6 katrilyon lira (% 55 oranında) artış görülüyor. Geçen aralıkta imzalanan yeni ilaç alım modelinin 600 milyon YTL tasarruf sağlayacağı söylenmişti. Tam tersine ilaç masraflarını iki kat artırdı.

İlaç şirketleri, özel hastaneler, işçiler ve emekliler yeni durumdan memnundur.

Ama devlet bu yükü kaldırır mı? Kaldıramayacağını Başbakan Erdoğan bizzat itiraf ediyor.

Tıp Kurumu Genel Sekreteri Ali Rıza Üçer'e soruyoruz:

- Bu gidiş nereye varacak?

- Devlet bu yükü kaldıramaz. Yakında ilaç alan yurttaşlara ek katkı payları getirilecektir. Tabii eczanelere geri ödemelerde de sorunlar başlayacaktır...

Bugün hem ilaç sektörü ve özel hastaneler hem çalışanlarda mutluluk yaratan sistemin yarını hiç umutlu görünmüyor. Başbakan da onun sinyalini veriyor. İlaç tekelleri ve özel sağlık kuruluşlarının dayatmalarına boyun eğmek yerine ulusal çıkara dayalı çözüm arayışı şart.