Hakkında
Haberler
Görüşler
Dökümanlar
Ana Sayfa


HABERLER

Tutun Kapitalizm Düşecek!..

Patent hakkı mı? İnsan hakkı mı?

Dünya Sağlık Örgütü, kuş gribinin insandan insana geçmesine neden olacak şekilde değişime uğrayabileceğini ve hazırlık yapılmaması durumunda küresel çapta grip salgını ile karşılaşılabileceğini duyurmuştu. Ve eklemişti: 5 milyon ile150 milyon arasında insan yaşamını kaybedebilir.

Tıp Kurumu Başkanı Dr. Mehmet Altınok ve Genel Sekreter Ali Rıza Üçer soruyorlar: Batı'ya göre; fikri mülkiyet hakları mı yoksa gerçek insan hakları mı daha önemli?

Çünkü Hindistan'da bir ilaç firması Bombay Cipla, Roche firması tarafından üretilen ve patent yasaları ile korunduğu için koplayanarak üretimi yasaklanan Tamiflu'nun (Oseltamivir Fosfat) jenerik versiyonunu üreteceğini açıkladı. Bakalım devler nasıl tepki verecek? İşin sevindirici yanı Birleşmiş Milletler'in bu jenerik ilacın 49 yoksul ülkeye dağıtma hazırlığı. Hindistan'ın tavrı ve kararlılığı Türkiye'ye de örnek olabilir mi, diye soruyoruz. Örneğin AB'ye tam üyelik gerçekleşene kadar veri imtiyazı uygulamasında erteleme için yeni bir girişimin başlatılmasına ne dersiniz?