Hakkında
Haberler
Görüşler
Dökümanlar
Ana Sayfa


HABERLER

VAN'DAKİ 'HUZURSUZLAR' ANKARA'DA TOPLANIYOR

'Tesettür hastaneleri oluşturuyorlar'

ANKARA - Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde Rektör Yücel Aşkın 'ın tutuklanması ile başlayan süreçte gelişmelerden rahatsızlık duydukları gerekçesiyle istifa eden öğretim üyelerinden 5'i Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne şef olarak atandı. CHP Denizli Milletvekili Mehmet Neşşar , ''Kendi tarikat gettolarını oluşturmak istiyorlar, tesettür hastaneleri yapacaklar'' derken Tıp Kurumu Genel Sekreteri Dr. Ali Rıza Üçer de Van'daki huzursuzluğun kısa sürede başkentte de patlak vereceğini belirtti.

Anayasa Mahkemesi önceki gün Sağlık Bakanlığı eğitim ve araştırma hastanelerinde klinik şefi ve klinik şef yardımcılığı kadrolarına ilgili dalda uzman olan profesör ve doçentlerin Sağlık Bakanlığı tarafından atanmasını öngören yasa hükmünün yürürlüğünü durdurmuştu. Ancak Anayasa Mahkemesi'nin bu kararından önce Sağlık Bakanlığı birçok atama gerçekleştirdi. Örneğin Van'dan istifa eden öğretim görevlilerinden Prof. Dr. Dursun Odabaşı , 22 Kasım'da Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne klinik şefi olarak atanmıştı. Yine Doç. Dr. Yüksel Yılmaz da İzmir Tepecik Hastanesi üroloji kliniğinde şef olarak görevlendirilmişti.

İstifa eden diğer öğretim görevlileri de Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin çeşitli birimlerinde klinik şefliği görevine getirildi. Dr. Ahmet Metin Dermotoloji Şefi, Dr. Ömer Anlar Nöroloji Klinik Şefi, Dr. Mehmet Emin Sakarya Radyoloji birimi, Dr. Nevzat Serdar Uğraş 2. Patoloji Klinik Şefi ve Dr. Süleyman Alıcı Onkoloji Klinik Şefi oldu. Ayrıca Fırat Üniversitesi'nden Dr. Ziya Cibaşi Açıkgöz Mikrobiyoloji Klinik Şefliği, Dr. Mehmet Faik Özveren 2. Nöroşirurji Klinik Şefliği, Erzurum Atatürk Üniversitesi'nden Dr. Engin Bozkurt Kardiyoloji Klinik Şefliği ve Dr. Ahmet Taşyaran da Enfeksiyon Klinik Şefliği görevine atandı.

Atamaları değerlendiren CHP Milletvekili Neşşar, ''Esas yapmak istedikleri kendi tarikat gettolarını kurmak. Belli hastaneleri seçerek buralara yığılıyorlar'' dedi. İktidarın sağlık alanında yürüttüğü politikaların şov amacı taşıdığını ve altında yatan asıl nedenin kadrolaşma olduğunu belirten Neşşar, ''Tesettür hastaneleri oluşturacaklar, İslami yapılanmayı adım adım uygulamak istiyorlar'' diye konuştu.

TTB 2. Başkanı Metin Bakkalcı şef ve şef yardımcılığı kadrolarına yapılan atamaların 100'ü geçtiğini belirterek söz konusu atamalardaki art niyetin kuşku götürmediğinin altını çizdi. ''Binlerce profesör, doçent var. Neden sormadan, araştırmadan bir gecede Ahmet'i, Mehmet'i atıyorsunuz. Bunun nedeni çok açık, kadrolaşmak istiyorlar'' diye konuştu. Tıp Kurumu Genel Sekreteri Üçer de Van'dan gelen ''çatışma dinamiklerinin'' başkentteki eğitim ve araştırma hastanelerine yönlendirildiğini söyledi. Üçer, ''Ankara veya diğer büyük iller; yapılan atamalarla Van'daki huzursuzluk buralara taşınacak. Çok yakın zamanda da kendini gösterecek'' dedi.