Hakkında
Haberler
Görüşler
Dökümanlar
Ana Sayfa


HABERLER

SSK GÖZYAŞINA BOĞULDU

SSK GÖZYAŞINA BOĞULDU
Doğrudan ilaç yazımı SSK’nın belini büktü
10.06.2005, Star gazetesi

SSK, suni gözyaşını 4 milyona alırken, artık 12 milyon 400 bin liraya alıyor. Kemik erimesi için yazılan ilacı da 16 milyon lira yerine şimdi 56 milyon liraya alıyor...

SSK’LI hastalara büyük kolaylık sağlayan doğrudan ilaç yazımının SSK’ya faturası ağır oluyor. Sadece kemik erimesi hastaları için yazılan ve daha önce kurumun ihaleyle alımda 16 milyon liraya malettiği ilaç için kurum, kutu başına 56 milyon lira ödemeye başladı. Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu, kemik erimesi için yazılan Risedronat adlı ilacın 2004’te 68 bin 817 kutu yazıldığını, bu ilaçlar için 3.4 trilyon lira ödendiğini söyledi. Bakan Başesgioğlu, suni gözyaşlarının daha önce 4 milyon liraya alınırken, şimdi 12 milyon 400 bin liraya alındığını, ilaçların kullanımında 2005 yılında artış olup olmayacağını şimdiden tahmin etmenin ise zor olacağını söyledi.

MALİYET 3 KAT ARTAR

Başesgioğlu, CHP Ordu Milletvekili Dr. İdris Sami Tandoğdu’nun, SSK’lıya doğrudan ilaç yazımıyla ilgili sorusu önergesini yanıtladı. Çalışma Bakanı Başesgioglu, ‘Risedronat adlı ilaç, daha önceki uygulamalarda rapor koşuluyla yazılıyordu. 2004’te bu ilaçtan toplam 68 bin 817 kutu yazılmış ve bu ilaçlar için 3.4 trilyon lira ödenmiş. Hastanelerin Sağlık Bakanlığı’na devredilmesi nedeniyle ilaçların artık ihaleyle alımı söz konusu değildir. İlaçlar, devirden sonra kurum maliyet fiyatı üzerinden temin edilmektedir’ dedi. Öte yandan Tıp Kurumu Genel Sekreteri Dr. Ali Rıza Üçer’in hazırladığı raporda ise, SSK ilaçlarına uygulanan kısıtlamanın kalkması nedeniyle 2005’te Risedronat tüketiminin kutu bazında ve ciro bazında 3 kat artacağı, yıl sonunda da yaklaşık olarak 10 trilyon liralık harcama yapılacağı belirtildi.

star